ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Opinie

Tomasz Wiech - czego nie dowiedziałem się z World Press Photo 2014 Tomasz Wiech

2014-02-15
17 komentarzy
207
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Tomasz Wiech - czego nie dowiedziałem się z World Press Photo 2014
I nagroda w kat. Spot News - zdjęcie pojedyncze, "Typhoon survivors", fot. Philippe Lopez
World Press Photo 2014. World znaczy świat. Photo to zdjęcie. O jakim świecie opowiadają zdjęcia?

Lecę po kolei. Ofiary tajfunu, zamach bombowy, katastrofa budowlana, wojna w Syrii, atak terrorystów, egzekucja, chaos w Afryce Centralnej, przemoc domowa, kolejna egzekucja, upadek sportowca, sportowiec chory na raka, pogrzeb żołnierza, pogrzeb Mandeli, niewidomi albinosi... no i naturyści nad Morzem Czarnym.

Przyglądam się bliżej. Lecę po kolei. Jeżeli USA, to obowiązkowa amerykańska flaga, przy katastrofie musi być zdjęcie z góry, trudny temat społeczny zakończony zawsze zdjęciem pełnym nadziei, Rumunia to obowiązkowe babcie w chustach i sianokosy, Rosja to brudne blokowiska i dużo lodu, Meksyk to krwawe ofiary porachunków (kolega był tam na wakacjach i niespodziewanie wrócił cały, dziwne).

Te zdjęcia są jak fotografia teatralna wykonana od strony widowni – pokazują dokładnie to, co reżyser sobie zaplanował, scenograf stworzył, a aktor zagrał

Co mnie zatrzymało na dłużej? Materiał o codzienności w arabskiej części Palestyny. Lecę po kolei. Arabki trenują jogę, mężczyzna pali papierosa zamknięty wraz z owcą w osobowym samochodzie, na ławce w parku kobieta od stóp do głów ubrana w hidżab przytula małego tygrysa, dwóch mężczyzn siedzi w czerwonych fotelach opalając się tuż pod betonowym murem rozdzielającym obszar Palestyny od Izraela...Czy trzeba tłumaczyć, dlaczego te fotografie robią wrażenie?

Czego się z WPP nie dowiedziałem? Lecę po kolei. Co się dzieje w Libii, Egipcie, Iraku, Mali, Turcji i wielu innych państwach, o których tak głośno było wcześniej, jakie są dalsze skutki kryzysu gospodarczego, co w nas zmienia powszechny dostęp do internetu i ciągła komunikacja, czy Chiny zmierzają do objęcia roli światowego mocarstwa, w którą stronę idzie Europa, jak wygląda współczesna polityka, kim jest te 10%, które posiada większość produkowanego przez ludzkość bogactwa, czy skończą nam się surowce naturalne?

Co z tego wszystkiego wynika? Wystarczy jedno zdanie: fotografie z konkursowej galerii skupiają się na skutkach i to tych najbardziej atrakcyjnych wizualnie, rzadko dociekają przyczyn, rzadko skłaniają do postawienia sobie pytań. I jeszcze jedno: są jak fotografia teatralna wykonana od strony widowni - pokazują dokładnie to, co reżyser sobie zaplanował, scenograf stworzył, a aktor zagrał.

Co będzie dalej? Lecę po kolei. World Press Photo 2015, World Press Photo 2016, World Press Photo 2017, World Press Photo 2018, World Press Photo 2019....

Tomasz Wiech

Rocznik. 79 r. mieszka w Krakowie. Z wykształcenia politolog. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. W latach 2004-2010 związany był z "Gazetą Wyborczą". Wykładowca Akademii Fotografii. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). Laureat nagrody w konkursie World Press Photo 2009. W roku 2011 jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oskar Barnack Award i Magnum Expression Award. Jego zdjęcia prezentowane były w Polsce, na Litwie, w Czechach, Francji, Belgii, Portugalii, Niemczech. W 2012 wydał książkę "Polska. W poszukiwaniu diamentów."

 

Serwisy specjalne




Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl