ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Konkursy

SWPA 2016: RongRong & inri nagrodzeni za wybitny wkład w rozwój fotografii Antoni Żółciak

2016-02-02
1 komentarzy
14
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
SWPA 2016: RongRong & inri nagrodzeni za wybitny wkład w rozwój fotografii
Jedni z najbardziej wpływowych fotografów azjatyckich, RongRong i inri zostali docenieni przez jury Sony World Photography Awards 2016

RongRong & inri to chińsko-japońskie małżeństwo, będące jednym z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli azjatyckiej fotografii artystycznej. Według gremium jurorskiego "ich wkład w rozwój sztuki przekracza samą produkcję obrazów. Od ponad 15 lat działają również społecznie, wspomagając innych twórców". Szerzej o działalności małżeństwa wypowiedziała się Astrid Merget Motsenigos, dyrektor kreatywna World Photography Organization, twierdząc, że mimo znacznego zaangażowania, RongRong & inri pozostali relatywnie nieznani na arenie międzynarodowej. "Postanowiliśmy zatem zmienić ten stan rzeczy, mając nadzieję, że wyróżnienie duetu pomoże w rozpropagowaniu ich podejścia do fotografii", tłumaczy Motsenigos.

RongRong & inri w 2007 roku otworzyli pierwsze, niezależne centrum fotografii w Pekinie - Three Shadows Photography Art Centre. Poprzez prezentowane tam wystawy, warsztaty i konferencje zdołali wypromować wielu młodych artystów, przyczyniając się do wzrostu istotności sztuki fotograficznej w najludniejszym państwie świata.


fot. RongRong & inri
fot. RongRong & inri

Małżeństwo fotografuje razem od 2000 roku. Od tamtego czasu zdołali pokazać ciekawe, świeże podejście do monochromatycznej fotografii - ale koloru też się nie wstydzą. Japończyk i Chinka stanowią świetny przykład związku funkcjonującego nie tylko w życiu prywatnym; to jednocześnie dowód na to, że spotkanie się dwójki uzdolnionych ludzi może mieć też przełożenie na namacalną pracę. Fotografowie mogą pochwalić się sporą ilością wystaw zarówno indywidualnych, jak i tych, na których występowali już jako duet.

Do otrzymanej nagrody ustosunkowali się skromnie. "Czujemy się niesamowicie zaszczyceni", deklarują. "Realizując pomysł na centrum fotograficzne (...), nie spodziewaliśmy się aż takiego docenienia, tak daleko idącego wsparcia i tylu słów otuchy, które towarzyszyły nam przez ostatnie osiem lat. Nagroda, jaką otrzymujemy, stanowi dla nas jeszcze większą motywację do dalszej pracy. Wierzymy, że to, co robimy, ma sens".

Zobacz więcej prac duetu RongRong & inri

Zdjęcia RongRong & inri znajdziecie w ich portfolio.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl