ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Inne

50 lat kalendarza Pirelli w jednym albumie Antoni Żółciak

2015-06-08
1 komentarzy
62
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
50 lat kalendarza Pirelli w jednym albumie
Kalendarz Pirelli 2015, fot. Steven Meisel
Taschen wydało album, w którym znajdziemy fotografie z poprzednich wydań kalendarza Pirelli

Pod koniec 2013 roku kalendarz Pirelli świętował swoje 50. urodziny. Już od przeszło pół wieku na kartach jednego z najbardziej seksownych wydawnictw pojawiają się najlepsze modelki, uwieczniane przez najdroższych i najbardziej szanowanych fotografów.

Wszystko zaczęło się w roku 1964, kiedy brytyjski oddział Pirelli postanowił opracować nietypową strategię promocyjną. Producent opon zamierzał złapać trochę blichtru, powabu i szyku świata mody; w końcu sam produkt wówczas nie kojarzył się ze splendorem. Pirelli UK Limited zatrudniło więc Dereka Forsytha na dyrektora artystycznego i fotografa Roberta Freemana, który na swoim koncie miał już m.in. portrety Beatlesów. Udało im się stworzyć pierwszą edycję kalendarza, na który co roku czekają dziesiątki milionów osób - wydawnictwo obecnie stało się przecież całkowicie kultowym. Pomaga w tym, rzecz jasna, jego ograniczona dostępność.

Prawdopodobnie dlatego Taschen postanowił przyjrzeć się bliżej - w porozumieniu z właścicielem marki - poprzednim edycjom kalendarza. W czerwcu wydana została publikacja "Pirelli - The Calendar. 50 Years And More", gdzie, na prawie 600 stronach, umieszczono kadry ze wszystkich dotychczasowych kalendarzy. Pojawiają się tu ponadto obrazy dotychczas niepublikowane czy niepoddawane cenzurze, których autorami są takie gwiazdy, jak Richard Avedon, Patrick Demarchelier, Nick Knight, Annie Leibovitz, Herb Ritts, Mario Testino, Bruce Weber czy Mario Sorrenti.

Do sprzedaży trafił album w wydaniu tradycyjnym (za 49,99 euro) oraz limitowanym do 1000 egzemplarzy. Ten ostatni wyceniono na 1500 euro i - poza konwencjonalną zawartością - znajdziemy w nim również elementy prywatnych kolekcji twórców działających na zlecenie Pirelli.

Album (30 x 30 cm, 576 stron) dostępny jest bezpośrednio na stronach wydawnictwa Taschen

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl