ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Opinie

Martin Stavars "Megalopolis" [recenzja] Maciej Zieliński

2014-09-06
20 komentarzy
55
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Martin Stavars "Megalopolis" [recenzja]
Nasza narodowa duma - jeden z najbardziej utytułowanych polskich fotografów, który jako Martin Stavars na Zachodzie robi błyskotliwą karierę

Martin Stavars
"Megalopolis"

Format: 24x24 cm, Oprawa: twarda, Stron: 96, Cena: 39 euro

www.martinstavars.com

 .

Marcin Stawiarz, urodzony w 1981 r. w Częstochowie, specjalizuje się w fotografii architektury, choć trafniejsze będzie chyba określenie - pejzaż miejski. Jego styl jest rozpoznawalny: mocne, monochromatyczne, kontrastowe i przede wszystkim świetnie skomponowane portrety największych metropolii świata. Pierwsza książka Marcina "Megalopolis" to kompilacja fotografii z 14 największych aglomeracji, takich jak Dubaj, Seul, Szanghaj, Singapur, Londyn, Toronto, Tokio, Paryż czy Istambuł. Można również powiedzieć, że to nowy dokument, prezentujący życie ogromnych organizmów, ich potęgę i zarazem toczące je choroby.

Znajdziemy tu przeludnione, przypominające ule dzielnice Hong-Kongu i osnute smogiem ulice Szanghaju, ale też rozległe place Paryża i błyszczące, zbudowane na piasku wieże bogatego Dubaju. Różnice kulturowe rysują się bardzo wyraźnie. Pragmatyzm planistów Dalekiego Wschodu na kolejnych stronach zderza się z nową myślą urbanistyczną próżnego Zachodu. Album z fotografiami architektury staje się socjologicznym obrazem współczesnego świata i zmieniającego się podejścia do projektowania przestrzeni, w której żyjemy.

Marcin Stawiarz w swojej fotografii posługuje się głównie kwadratem i taki format ma także cała książka, wydrukowana we Włoszech na papierze fotograficznym o dobrej gramaturze. Wymiary nie są może imponujące (24 × 24 cm), ale jakość zdecydowanie najwyższa. Dobrą rekomendacją będzie zapewne fakt, że "Megalopolis" zostało nagrodzone w kategorii Pro Fine Art Books podczas 2013 PX3 Prix de la Photographie Paris.

Wywiad z Marcinem Stawiarzem i więcej jego zdjęć znajdziecie w artykule "Marcin Stawiarz - mistrz miejskiego pejzażu".

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl