ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Warsztaty

Weekend z Miesiącem Fotografii w Krakowie [30.05-01.06]

Weekend z Miesiącem Fotografii w Krakowie [30.05-01.06]
"Field Trip", fot. Martin Kollar
Kolejny weekend na Festiwalu Fotografii w Krakowie przyniesie mnóstwo ciekawych spotkań i warsztatów. Między innymi warsztaty dla dzieci.

W najbliższy weekend półmetek festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. W piątek koniecznie należy wybrać się na spotkanie z Martinem Kollarem, bacznym i dociekliwym obserwatorem codzienności. W sobotę i w niedzielę odbędą się także spotkania z Andrzejem Kramarzem, Patrickiem Frey, Thomasem Keenan. W najbliższy weekend czekają na Was również ciekawe warsztaty, m.in. zajęcia dla najmłodszych. Dzień dziecka można zatem spędzić także pod znakiem fotografii. Poniżej znajdziecie szczegółowy rozkład weekendowych imprez na Miesiącu Fotografii w Krakowie. Zapraszamy!

Miesiąc Fotografii w Krakowie - piątek 30.05.2014

 • Martin Kollar "Field Trip" - spotkanie mistrzowskie

Field Trip stanowi niejednoznaczny obraz życia i krajobrazu Izraela. Nad nasyconymi niepokojem zdjęciami unosi się wyraźne widmo obecności wojska. Zarżnięte zwierzęta mieszają się z tchnącymi niepewnością portretami mieszkańców Izraela, zasiewając w odbiorcy wątpliwość co do tego, gdzie kończy się teren wojskowy, a zaczyna cywilny. Projekt Field Trip jest właśnie tym - zabarwionym paranoją - rezultatem badawczej i dociekliwej wycieczki, pięknym, surowym, nierzadko humorystycznym i złożonym zapisem fotograficznym dobrze znanej ziemi. Field Trip jest częścią projektu zatytułowanego This Place, który odkrywa złożoność Izraela i Zachodniego Brzegu oczyma dwunastu znanych na całym świecie fotografów. Ich silnie zindywidualizowane prace nie składają się na jedną monolityczną wizję, ale tworzą różnorodny i fragmentaryczny portret wyczulony na wszelkie rozdźwięki i paradoksy tego tak ważnego i będącego przedmiotem zaciekłych sporów miejsca.

Miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 maja 1
godz. 18:00

Miesiąc Fotografii w Krakowie - sobota 31.05.2014

 • Andrzej Kramarz "Invisible Maps" - spotkanie mistrzowskie

Premierowe spotkanie wokół fotograficznej publikacji Andrzeja Kramarza pt. Niewidzialne mapy (Invisible Maps) będzie wyjątkową okazją do spotkania z jej twórcą oraz z Dariuszem Czają, autorem towarzyszącego książce tekstu. To niezwykle intensywne wizualnie wydawnictwo pełne jest znaków, śladów i symboli, bez wyraźnych wskazówek do ich odczytania. (...) fotografie uparcie bronią dostępu do siebie, nie pozwalają na łatwą i niekonfliktową lekturę. Prowokują natomiast do snucia własnych narracji, do konstruowania własnych ciągów dalszych. Staramy się na różne sposoby uspójnić (czasem na siłę) oglądane wizerunki, sprawić, by te rebusy zaczęły do nas mówić. Konstruujemy więc własne opowieści, wewnątrz których widzialne zaczyna przyoblekać się w sensowny komunikat (albo tak nam się wydaje..). - pisze Czaja w swoim tekście.

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki pl. Szczepański 3a
godz. 18:00


"Invisible Maps", fot. Andrzej Kramarz
"Invisible Maps", fot. Andrzej Kramarz
 • Patrick Frey "Edition Patrick Frey" - spotkanie autorskie

Od 1986 roku nakładem Edition Patrick Frey ukazało się ponad 140 książek. Wydawnictwo - blisko współpracujące głównie ze szwajcarskimi, ale również zagranicznymi artystami - koncentruje się na unikalnych projektach i wydaje książki w małych nakładach. Celem Edition Patrick Frey jest umożliwienie wydania debiutanckiej publikacji, głównie młodym artystom. Wydawnictwo ma również na koncie długotrwałe współprace z takimi artystami, jak: Walter Pfeiffer, Peter Fischli & David Weiss i Andreas Züst. Publikuje około 10 książek rocznie, specjalizuje się głównie w fotografii, sztuce oraz projektach zajmujących się kulturą powszednią i popularną.

Miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 maja 1
godz. 14:00

 • "Mój świat z mojego świata" - warsztaty dla dzieci

Czym jest fotografia? Śladem, cieniem, a może to tylko kolorowe punkciki? Jakie światy i historie się w niej kryją? Podczas zajęć będziemy wspólnie poszukiwać, odnajdywać, nazywać i tworzyć nową fotograficzną rzeczywistość. Zobaczymy wystawę Taryn Simon Kolekcja zdjęć. Będziemy robić fotokolaże: wycinać, kleić, łączyć i opowiadać. Uczestnicy warsztatu będą proszeni o przyniesienie z sobą 15 fotografii, najlepiej w formacie A4 (swój portret, mamy, taty lub dziadków, fotografie z wakacji, prywatnych uroczystości, swojej zabawki, pokoju lub domu). Przyniesione zdjęcia posłużą do tworzenia fotokolaży.

Miejsce: Warsztaty dla dzieci odbędą się w godz. 11:00-12:30 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Lipowa 4 Kraków
Wiek: od 7 do 14 lat
Liczba dzieci: 15
Zgłoszenia: dzieci.warsztaty@photomonth.com. Liczy się kolejność zgłoszeń.

 • "Laboratorium mocnych wrażeń" - warsztaty towarzyszące wystawie "Oddźwięki"

Aakcja artystyczna skierowana do młodszych odbiorców. Nie boisz się intensywnych wrażeń? To coś dla Ciebie! Zaciemnione studio fotograficzne zmieni się w wyjątkowe laboratorium, w którego przestrzeni różne bodźce oddziaływały będą na zmysły Uczestników. Dajcie się zaskoczyć, a portrety wykonane w trakcie akcji ujawnią wielość odczuć i emocji. Portrety wykonane podczas akcji zaprezentowane zostaną w formie projekcji multimedialnej w czasie wystawy "Oddźwięki" w Bunkrze Sztuki., będzie można je również pobrać z festiwalowego profilu na Facebook'u.

Miejsce: Galeria Bunkier Sztuki, Studio fotograficzne, Ip.
godz. 13.00-16.00,
Zapisy: warsztaty.bunkier@photomonth.com
Wiek: 12+

Miesiąc Fotografii w Krakowie - niedziela 1.06.2014

 • Thomas Keenan - spotkanie mistrzowskie

Thomas Keenan - wykłada teorię mediów, literaturę oraz prawa człowieka na Bard College, gdzie jest kierownikiem projektu Human Rights Project oraz gdzie pomógł stworzyć pierwsze studia licencjackie w USA dotyczące praw człowieka. Autor książki Fables of Responsibility (Stanford University Press, 1997) oraz Mengele’s Skull (wraz z Eyalem Weizmanem, Sternberg Press / Portikus, 2012); współredaktor, wraz z Wendy Chun, New Media, Old Media, Routledge, 2006, oraz The Human Snapshot (wraz z Tirdadem Zolghadrem, LUMA/Sternberg/CCS Bard, 2013).

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków
godz. 18:00

 • Paweł Szypulski "Pozdrowienia z Auschwitz" - spotkanie mistrzowskie

Heniek przesyła "Pozdrowienia z Oświęcimia" i w post scriptum dodaje: "Wszystko jest w porządku, brak tylko Ciebie i słońca". Na odwrocie pocztówki panorama KL Auschwitz, komin krematorium i brama do obozu. Na innej kartce "Transport gorących pozdrowień z Oświęcimia z szumem letniego wiatru zasyła siostra Cześka". Na awersie pocztówki zdjęcie przedstawiające Blok 11 tzw. Blok śmierci. Zgodnie z datą znajdującą się na stemplu pocztowym najstarsza z kartek przedstawiających obóz Auschwitz-Birkenau, które znalazły się w zbiorach Pawła Szypulskiego, wysłana została w 1947 r. Dwa lata po wyzwoleniu. Pocztówki z widokami obozu dostępne są w sprzedaży do dziś. "Pozdrowienia z Auschwitz" to projekt, który powstał w oparciu o autorski wybór pocztówek z tworzonej przez kilka lat kolekcji. Niemal wszystkie kartki wchodzące w jego skład pochodzą "z obiegu" - zostały zapisane oraz wysłane do rodzin, przyjaciół i znajomych.

Jedną z centralnych figur sztuki związanej z Zagładą jest milczenie. Innym niezwykle ważnym problemem jest kwestia stosowności. Turystyczne pocztówki proponują radykalnie odmienną - "rozgadaną" i skrajnie niestosowną - narrację. Projekt Szypulskiego opowiada o społecznej pamięci o Zagładzie, pamięci zupełnie innej niż ta, która obecna jest w sztuce wysokiej i naukowym dyskursie.

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków
godz. 14:00

 • "Krajobrazy mojej twarzy" - warsztaty dla dzieci

Warsztat poświęcony jednej z najstarszych technik fotograficznych - luksografii. Bez użycia aparatów, ale skupiając się na czystej materii fotograficznej, na świetle i na sobie uczestnicy będą mieli okazję stworzyć unikatowy autoportret. Będziemy wspólnie eksperymentować ze sposobem widzenia, materią światłoczułą. Będziemy naświetlać, wywoływać i utrwalać, poznawać, czym jest język fotografii oraz zastanawiać się, w jaki sposób i co można opowiedzieć o sobie za pomocą jednego zdjęcia. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Miejsce: Warsztaty dla dzieci odbędą się w godz. 12:00-15:00 w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a
Wiek: od 8 do 14 lat
Liczba dzieci: 12
Zgłoszenia: dzieci.warsztaty@photomonth.com. Liczy się kolejność zgłoszeń.

 • "Portret jako lustrzane odbicie" - bezpłatne warsztaty Akademii Fotografii

Głównym celem jednodniowych warsztatów jest uświadomienie sobie roli własnej osoby podczas pracy z innymi ludźmi i otoczeniem. Portret fotograficzny widziany jako odbicie twórcy. Poprzez serię wykładów, projekcji i dyskusji uczestnicy dowiedzą się, jak ważne jest indywidualne spojrzenie oraz będą uczyć się obserwować to, co banalne i przyziemne. Warsztaty będą skupiać się na portretach z życia codziennego oraz na tym, jak sprawić, by szczęśliwy traf zadziałał w obrazie. Uczestnicy muszą przynieść z sobą aparat cyfrowy i portrety stworzone do tej pory.

Prowadzący: Michael Grieve
Miejsce warsztatów: Akademia Fotografii Kraków, ul. św. Tomasza 17
Godz.: 10.00-16.00
Liczba uczestników: 12
Zapisy: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Tytuł maila: "Warsztaty fotografii portretowej - Photomonth".
Warsztaty prowadzone w języku angielskim.

Miesiąc Fotografii w Krakowie - wydarzenia dwu-dzienne: 31.05-1.06.2014

 • "Self publish, be happy" - warsztaty selfpublishingu

Intensywne dwudniowe warsztaty przeznaczone dla osób zainteresowanych wydaniem własnego albumu fotograficznego.Uczestnicy dostaną do dyspozycji narzędzia i wiedzę niezbędne, aby stać się redaktorem naczelnym własnej publikacji. Zajęcia obejmą różnorodne współczesne wzorce wydawnicze: od zinu do tradycyjnego, starannie oprawionego albumu. Takie zagadnienia jak: redakcja, porządkowanie materiału i projektowanie zostaną omówione teoretycznie i praktycznie. Tematem zajęć będą też możliwości kolportażu i marketingu gotowych tytułów. Każdy z uczestników zaprezentuje grupie swój projekt książki, po czym zrealizuje go przy użyciu programu Adobe InDesign lub innego programu do składu książek. Warsztaty zakończą się prezentacją świeżo zaprojektowanych albumów fotograficznych. Szczegóły: "Self publish, be happy" - warsztaty w trakcie Miesiąca Fotografii

Prowadzenie: Bruno Ceschel
Miejsce:
Studio LUMA, Ślusarska 9, godz. 10:00 - 17:00
Koszt warsztatów: 400 PLN
Liczba uczestników: 15
Zapisy: spbh.workshop@photomonth.com

 • "Warsztaty kreacyjnej fotografii mody - od inspiracji do praktyki" - bezpłatne warsztaty Akademii Fotografii

W teoretycznej części warsztatu zostaną poruszone zagadnienia związane z fotografią mody: od jej początków po współczesne trendy. Omówione zostaną elementy psychofizjologii widzenia oraz wątki związane z poszukiwaniem inspiracji. Każdy dzień warsztatu zakończy się częścią praktyczną - sesją fotograficzną. Fotografie powstałe podczas warsztatu zostaną szczegółowo przeanalizowane.

Prowadzący: Tomasz Smolarski
Liczba uczestników: 5
Zapisy: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Tytuł maila: "Warsztaty fotografii mody - Photomonth".
Miejsce warsztatów: Akademia Fotografii Kraków, ul. św. Tomasza 17, godz.: 9.00 -17.00

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl