ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

Rusza Miesiąc Fotografii w Krakowie

Rusza Miesiąc Fotografii w Krakowie
Dziś rozpoczyna się Miesiąc Fotografii w Krakowie - prawdziwa uczta dla miłośników fotografii

Przez najbliższy miesiąc w Krakowie odbywać się będą liczne wystawy, spotkania, warsztaty, pokazy filmów i przegląd portfolio. Tegoroczna, już 12. edycja MFK, różni się od wcześniejszych. Program główny festiwalu stworzył zewnętrzny kurator – Aaron Schuman. Będzie to 9 wystaw artystów średniego pokolenia wybranych przez niego. Poza tym obejrzeć będzie można obszerne wystawy Sekcji eksperymentalnej i Sekcji ShowOFF.

Miesiąc Fotografii - program główny

 • Jakub Woynarowski "Oddźwięki"
  Czy w obrazie fotograficznym tkwi potencjał oddziaływania na zmysły inne niż tylko wzrok? Czy może on angażować niewizualne sfery ludzkiego poznania, takie jak dotyk, dźwięk, zapach, ciepło oraz doświadczenie przestrzeni? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będzie projekt kuratorski Oddźwięki realizowany przez Jakuba Woynarowskiego w ramach tegorocznej Sekcji eksperymentalnej.
  Wernisaż: 17.05, godz. 12:00
  Otwarte: 18.05-15.06
  Miejsce: Galeria Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków
 • Taryn Simon "Kolekcja obrazów"
  Metody badawcze i dogłębna kwerenda stanowią ważny element pracy twórczej Taryn Simon. Projekt Kolekcja obrazów, którego fragment będzie pokazany w ramach Programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie, został zainspirowany zbiorami New York Public Library.
  Wernisaż: 15.05, godz. 18:00
  Otwarte: 16.05–15.06
  Miejsce: MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie ul. Lipowa 4, Kraków
 • Trevor Paglen "Ostatnie obrazy"
  Pod koniec 2012 roku na orbitę okołoziemską został wysłany satelita telekomunikacyjny EchoStar XVI. Na jego pokładzie znalazł się m.in. silikonowy dysk, na którym zostało zapisane 100 starannie wybranych zdjęć. Kiedy na Ziemi znikną już ostatnie ślady naszej cywilizacji, w kosmosie wciąż będą krążyć pozostałości sztucznych satelitów takich jak EchoStar XVI. Fotografie znajdujące się na jego pokładzie będą ostatnimi obrazami, jakie po nas pozostaną.
  Wernisaż: 16.05, godz. 18:00
  Otwarte: 17.05-27.06
  Miejsce: Galeria Starmach ul. Węgierska 5, Kraków
 • Clare Strand "Lektury dodatkowe"
  Lektury dodatkowe to wystawa prezentująca przekrój dotychczasowej twórczości Clare Strand – brytyjskiej artystki zajmującej się fotografią, wideo oraz instalacją. W Kamienicy Szołayskich będzie można zobaczyć zarówno zrealizowane projekty, jak i instalacje pokazujące metody jej pracy twórczej.
  Wernisaż: 17.05, godz. 18:00
  Otwarte: 17.05-17.08
  Miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie - Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9, Kraków
 • Thomas Keenan i Eyal Weizman "Estetyka forensyczna"
  "Dla niedoświadczonego oka wszystkie kości wyglądają podobnie – czaszki pozbawione są ekspresji i grymasów ludzkiej twarzy" - piszą Thomas Keenan i Eyal Weizman w książce Mengele’s Skull (Frankfurt nad Menem, 2012), po czym porównują ślady, jakie życie odciska na ludzkim szkielecie do ekspozycji kliszy filmowej na światło.
  Wernisaż: 17.05, godz. 20:00
  Otwarte: 17.05-15.06
  Miejsce: Galeria Pauza ul. Floriańska 18/5, II piętro, Kraków
 • Aaron Schuman "FOLK. Etnografia osobista"
  Pradziadek kuratora i artysty Aarona Schumana, Franciszek Feret, urodził się w Galicji w 1878 roku. W 1900, jako dwudziestodwulatek, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Schuman nigdy nie poznał swojego przodka.
  Wernisaż: 18.05, godz. 15:00
  Otwarte: 16.05–17.08
  Miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli ul. Krakowska 46, Kraków
 • Wojciech Nowicki "Promieniowanie"
  "Co by było, gdyby przedmiotom, fotografiom odjąć podziały? Gdyby wymieszać to, co się wydaje raz na zawsze ustalone, należące do innych porządków?" – pyta Wojciech Nowicki, kurator wystawy Promieniowanie, i wskazuje na definicje oraz klasyfikacje, w które wtłaczane są obrazy fotograficzne.
  Wernisaż: 18.05, godz. 17:00
  Otwarte: 16.05–15.06
  Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha ul. Marii Konopnickiej 26, Kraków
 • David Campany "Walker Evans. Fotografia prasowa"
  Walker Evans. Fotografia prasowa to projekt poświęcony mniej znanemu obliczu twórczości jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. W ramach wystawy David Campany poddaje analizie prace realizowane przez Evansa zarówno na potrzeby małych awangardowych wydawnictw, jak i uznanych pism w rodzaju „Harper’s Bazaar”, „Vogue”, „Architectural Forum”, „Life” czy „Fortune”.
  Wernisaż: 15.05, godz. 18:00
  Otwarte: 16.05–15.06
  Miejsce: MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie ul. Lipowa 4, Kraków
 • Jason Fulford "Hotel Oracle"
  Hotel Oracle to hotel bez adresu. Jak sugeruje jego nazwa (Oracle to po polsku wyrocznia), przynależy raczej do porządku mitu niż codziennej rzeczywistości. Jest obiektem widmem pojawiającym się w różnych częściach świata – składają się na niego pokój hotelowy w Nowym Jorku, taras w Paryżu, piwniczka z winem w Mediolanie czy basen w Los Angeles.
  Wernisaż: 16.05, godz. 21:30
  Otwarte: 17.05-15.06
  Miejsce: Alchemia, Estery 5, Kraków

Miesiąc Fotografii - Sekcja eksperymentalna

W tym roku Sekcja eksperymentalna powraca do formuły wystawy, a na niej, między innymi, prace Igora Omuleckiego, Janka Simona, Łukasza Jastrubczaka, Józefa Robakowskiego, Stanisława Nitosławskiego, Jerzego Wrońskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Marcela Kaczmarka, Dominika Lejmana czy Jiriego Siguta. "Na wystawie w Bunkrze Sztuki zaprezentowane zostaną prace eksplorujące naturę fotografii, często uważane za odległe od tej «właściwej». Projekt Oddźwięki, przygotowywany w ramach Sekcji eksperymentalnej MFK2014, jest próbą zbadania potencjału fotografii jako medium zmysłowego, wykraczającego poza wzrok i angażującego inne sfery ludzkiej percepcji (dotyk, dźwięk, zapach, ciepło, doświadczenie przestrzeni)" - opowiada Jakub Woynarowski, kurator wystawy.

Miesiąc Fotografii - Sekcja ShowOFF

Na tę część programu Miesiąca Fotografii w Krakowie złoży się 8 wystaw młodych artystów sztuk wizualnych wybranych w otwartym konkursie spośród nadesłanych zgłoszeń. Wybrano ośmiu Laureatów (lub zespołów twórczych). Są nimi w tym roku: Daniela Dostálková, Lucian Bran, kolektyw Zbiór Pusty (Paweł Błęcki, Wiktoria Bukowy, Maciej Stachowiak), Diana Lelonek i Marek Kucharski, Przemek Branas, Irenka Kalicka, Monika Krzynówek i Dominika Gęsicka.

Miesiąc Fotografii - wydarzenia towarzyszące

Poza licznymi wystawami z programu sekcji i głównego, w trakcie Miesiąca Fotografii odbywać się będzie IX Przegląd Portfolio. Otwarty pokaz najlepszych prac z udziałem Uczestników i Recenzentów IX Przeglądu Portfolio rozpocznie się o godzinie 18.00 24 maja przy ul. Lubicz 23 w Krakowie.

Będzie także okazja do spotkań z Mistrzami, obejrzenia ciekawych filmów i wzięcia udziału w licznych warsztatach:

 • Warsztaty do wystawy Oddźwięki
 • Warsztaty Akademii Fotografii
 • Warsztaty dla dzieci
 • Warsztaty SELF PUBLISH, BE HAPPY
 • Warsztaty LUMA

Bądźcie z nami!

Przez najbliższy miesiąc będziemy informowali Was o tym, co na tegorocznym MFK możecie zobaczyć.  Szczegółowe informacje o wystawach i wydarzeniach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2014 znajdziecie na stronie www.photomonth.com i fb/photomonth.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl