ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Teoria

30 porad dla fotografów ślubnych

2016-06-27
6 komentarzy
2
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
30 porad dla fotografów ślubnych
fot. Lee Garland
Przygotowaliśmy dla Was 30 krótkich porad i wskazówek przydatnych podczas fotografowania ślubu!

Przed zleceniem ślubnym każdy fotograf pamięta o starannym wyczyszczeniu obiektywów i matryc oraz naładowaniu akumulatorów. Jednak podczas całodniowego fotografowania dzieje się tak wiele, że nawet doświadczony fotograf może zapomnieć o czymś, co miał w planach uwiecznić. Poza tym nawet jeśli fotografujemy według wcześniej ułożonego planu, trzeba pamiętać, że czasami konieczna jest improwizacja. Na przykład, kiedy nieoczekiwanie zmieni się pogoda, albo oświetlenie w sali weselnej. Mimo tego, skrupulatne przygotowanie do zdjęć ślubnych to klucz do sukcesu!

W tym artykule zebraliśmy 30 wskazówek i inspirujących zdjęć, które podpowiedzą Ci, jak sfotografować ślub od początku do końca. Przeprowadzą Cię przez wszystkie najważniejsze punkty dnia, od przygotowań, poprzez sesję z parą młodą i ceremonię, aż po zabawę weselną.


fot. Ed Godden
fot. Ed Godden

1. Sesja przed ślubem

Zawsze warto zorganizować sesję narzeczeńską. Nie rezygnuj z takich zdjęć. Każdy reaguje inaczej, stojąc przed obiektywem, więc będzie to świetna okazja, aby sprawdzić, jak przyszli nowożeńcy zachowują się przed obiektywem.

2. Omówcie styl zdjęć

Pozwól nowożeńcom zdecydować, czy wolą formalne zdjęcia, czy może bardziej swobodne. Czasami trzeba liczyć się także ze zdaniem rodziców! Jeśli to możliwe, zaangażuj także inne osoby do wspólnej pracy i zabawy.


fot. Ed Godden
fot. Ed Godden

3. Obserwuj pogodę

Aura może nieoczekiwanie zmienić się w trakcie dnia, więc na bieżąco sprawdzaj prognozy. Ze względu na kaprysy pogody, warto mieć parasolkę jako rekwizyt, który umożliwi Ci wykonanie ładnych portretów nawet w deszczu.

4. Zdjęcia we wnętrzach

Jeszcze przed uroczystością – obejrzyj salę weselną i sprawdź oświetlenie. Ustal także, gdzie będziesz mógł zrobić zdjęcia grupowe. Najlepiej będzie, jeśli obejrzysz wnętrza na kilka dni przed ślubem.


fot. Ed Godden
fot. Ed Godden

5. Zapoznaj się z planem dnia

Miej przy sobie wydrukowany harmonogram. Musisz być zawsze w pełnej gotowości, jeszcze zanim rozpocznie się kolejny etap uroczystości!

6. Drugi fotograf

Zdjęcia na ślubie to ciężka praca, a Ty nie możesz być w dwóch miejscach jednocześnie. Zastanów się, czy nie skorzystać z pomocy drugiego fotografa.


fot. Lee Garland
fot. Lee Garland

7. Pozostawaj w cieniu!

Upewnij się, że Twoja obecność nikomu nie przeszkadza. Wykonując zdjęcia, staraj się pozostać niezauważonym, by ujęcia wyglądały naturalnie.

8. Bądź uprzejmy

Czasami może przydać się nie tylko Twój aparat, ale także dobre maniery. Pomagaj i podpowiadaj Młodym i Świadkom, lecz rób to dyskretnie!


fot. Sarah Ellen Bailey
fot. Sarah Ellen Bailey

9. Wykorzystuj lustra

Młodzi będą często zerkać w lusterka. To okazja do zrobienia zdjęć z ciekawej perspektywy, ale pamiętaj, aby nie było Cię widać w kadrze.

10. Uchwyć radość nowożeńców

Wzajemne relacje między młodą parą zawsze są świetnym tematem zdjęć i pozwalają uzyskać przyciągające uwagę obrazy. Spróbuj ukazać na fotografiach, jak wspaniale bawią się podczas przygotowań do ślubu.


fot. Samuel Docker
fot. Samuel Docker

11. Uważaj na tło

Jeżeli panna młoda przygotowuje się w małym pomieszczeniu, na zdjęciach może wydawać się, że w środku panuje bałagan. Fotografuj z szeroko otwartą przysłoną, aby wyodrębnić ją z tła.


fot. Samuel Docker
fot. Samuel Docker

12. Naturalne światło

Kiedy panna młoda będzie już gotowa, poproś ją, żeby ustawiła się w miejscu oświetlonym światłem naturalnym i zrób jej kilka zdjęć, które oddadzą jej zamyślenie przed ceremonią

13. Drobne elementy

Nie zapomnij sfotografować bukietu, butów i sukni panny młodej. Najlepiej uwiecznić te przedmioty w naturalnym oświetleniu.


fot. Lee Garland
fot. Lee Garland

14. Uszanuj miejsce

Dobrym obyczajem jest zapytanie proboszcza o pozwolenie na fotografowanie nawet jeśli masz ukończony kurs w kurii z fotografowania w kościele.

15. Bądź dyskretny

Włącz cichy tryb pracy migawki i wyłącz dźwięk ustawienia ostrości. Przemieszczaj się, gdy rozbrzmiewa muzyka, nigdy w trakcie kazania i podniesienia.


fot. Samuel Docker
fot. Samuel Docker

16. Poznaj program ceremonii

Musisz wiedzieć, jak krok po kroku przebiega ceremonia i jak długo trwają jej poszczególne części.

17. Praca w słabym świetle

Fotografowanie we wnętrzach może być kłopotliwe, ponieważ nie masz wówczas możliwości kontrolowania oświetlenia. Zbyt ciemne bywają zwłaszcza kościoły – zdarza się, że nawet lampa błyskowa na niewiele się przydaje. Wówczas musisz zwiększyć czułość matrycy. Wielu specjalistów od fotografowania wesel, używających aparatów, takich jak Nikon D810 lub Canon EOS 5D Mark III, w słabo oświetlonych wnętrzach podnosi czułość do ISO 3200. Pamiętaj, że lepiej zrobić trochę zaszumione ujęcie niż rozmazane, którego później nie da się już uratować.


fot. Kevin Mullins
fot. Kevin Mullins

18. Podpisy

W zależności od regionu przed ceremonią, lub po zakończeniu nowożeńcy udadzą się podpisać akt ślubu. Kanon fotografii ślubnej nakazuje, żeby jak najlepiej uwiecznić tę chwilę, dlatego dobrze jest wcześniej zrobić rekonesans i sprawdzić, jak jest oświetlone to miejsce. Można jednak też pozwolić, by nowożeńcy dopełnili formalność w spokoju, a później zaaranżować taką samą scenę, by ją uwiecznić.

19. Konfetti

Najważniejsze jest odpowiednie zgranie wszystkiego w czasie. Zadbaj o to, aby każdy wiedział, co i kiedy ma robić. Prawdopodobnie będziesz czekał na ten moment stojąc ramię w ramię z kilkorgiem gości pstrykających fotki telefonami! Sprawdź, czy ustawiłeś odpowiedni czas otwarcia migawki (najlepiej około 1/500 s) i poproś gości, aby wystrzelili konfetti lub sypali ryżem na Twoją komendę.


fot. Ed Goddeni
fot. Ed Goddeni

20. Pracuj szybko

Najlepiej portretować Młodą Parę z dala od zgiełku wydarzeń i gości. Poświęć nowożeńcom pół godziny, żeby mogli poczuć się swobodnie i wypróbujcie różne pozy.

21. Zastanów się nad tłem

Tło jest bardzo ważne, nawet jeżeli będzie rozmyte, gdy będziesz rejestrował z szeroko otwartą przysłoną. Nie pozwól, aby drugi plan zdominował zdjęcie.


fot. Lee Garland
fot. Lee Garland

22. Krótka ogniskowa

Szerokokątny obiektyw doskonale sprawdzi się, kiedy będziesz uwieczniał nowożeńców w pomieszczeniach. Jeżeli wnętrze jest ciekawe i różnorodne, skadruj zdjęcie tak, aby sylwetki pary młodej były niewielkie. Ujęcie będzie wówczas bardziej dynamiczne.  Spróbuj też wykorzystać w kompozycji obrazu symetrię wnętrza.

23. Wykorzystaj otoczenie

Jeżeli w hotelowym lobby lub recepcji nie ma warunków do zarejestrowania pięknych ujęć, nie wahaj się wyjść na zewnątrz. Zachęć nowożeńców do przeprowadzenia szybkiej sesji nad brzegiem rzeki, w parku lub w lesie - w zależności od tego, co znajduje się w pobliżu. Nawet krótka sesja w oryginalnym miejscu pozwoli uzyskać lepsze rezultaty, niż dłuższa w nieciekawym otoczeniu.


fot. Samuel Docker
fot. Samuel Docker

24. Z góry i z dołu

W każdym rodzaju fotografii z powodzeniem stosuje się niecodzienne i intrygujące kąty widzenia. Możesz położyć się z aparatem na ziemi lub wejść na podwyższenie. W wyborze oryginalnych ujęć znów przyjdzie Ci z pomocą plan dnia ślubu. Możesz wcześniej ustalić, w jakich sytuacjach będziesz chciał zrobić niestandardowe zdjęcia, a później skupić się na bardziej formalnych fotografiach.


fot. Lee Garland
fot. Lee Garland

25. Głębia ostrości

Wykonując zdjęcia grupowe, będziesz potrzebował dużej głębi ostrości, tak aby każda osoba była wyraźnie widoczna, dlatego korzystaj z mocno przymkniętej przysłony (f/8 lub f/11).

26. Przyciemnione brzegi

Unikaj fotografowania w bezpośrednim świetle słonecznym, aby osoby nie mrużyły oczu. Poszukaj cienia lub miejsc, gdzie światło jest rozproszone.


fot. Miki
fot. Miki

27. Kieruj grupą

Obsługując aparat, musisz też dyrygować osobami, które fotografujesz. Cały czas mów grupie, co ma robić, proś o uśmiech i przypominaj, że muszą patrzeć w obiektyw. Pamiętaj, że wszystkie osoby muszą mieć na zdjęciu otwarte oczy. Dla pewności zarejestruj zatem kilka klatek.

28. Pierwszy taniec

Pierwszy taniec pary młodej koniecznie musisz sfotografować. Jeśli pomieszczenie jest dobrze oświetlone, podnieś czułość matrycy aparatu i wykorzystaj nastrojowe oświetlenie; w przeciwnym razie, użyj lampy błyskowej.


fot. Lee Garland
fot. Lee Garland

29. Długi czas naświetlania

Żeby uchwycić wirujące w tańcu pary, synchronizuj lampę błyskową z długim czasem naświetlania. Rejestruj przy czasie migawki od 1/4 aż do pełnej sekundy. Kiedy lampa oświetli wybraną parę, porusz aparatem.

30. Wykorzystuj przerwy

Podczas wolnych chwil zgrywaj zdjęcia. Nie używaj ponownie tej samej karty pamięci. Niech pozostanie kopią zapasową.


fot. Samuel Docker
fot. Samuel Docker

A o czym według Was trzeba pamiętać? Podzielcie się swoim doświadczeniem. Napiszcie pod artykułem swoje wskazówki!

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl