ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Pentax K-3 - nowe funkcje, nowe możliwości Krzysztof Mularczyk

2013-10-08
3 komentarzy
10
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Pentax K-3 - nowe funkcje, nowe możliwości
Nowa lustrzanka Pentax K-3 na pierwszy rzut oka nie różni się znacznie od poprzedników, ale wewnątrz znajdziemy same zmiany!

L ustrzanka Pentax K-3 naszpikowana jest nowościami i zdecydowanie wyróżnia się na tle poprzednich modeli z tego systemu. W nowym aparacie prawie wszystko jest nowe - matryca o większej rozdzielczości, bardziej rozbudowany autofokus, szybszy tryb zdjęć seryjnych, większy wizjer, lepszy wyświetlacz, nowe funkcje... to może po kolei!

Zacznijmy od serca - matryca formatu APS-C to 24-megapikselowy CMOS bez filtra dolnoprzepustowego. Możemy zatem spodziewać się ostrych zdjęć, choć, w razie potrzeby, możemy skorzystać z innowacyjnej funkcji redukcji efekt mory, która związana jest ze... stabilizacją matrycy SR. Patent Pentaksa polega na tym, aby wprowadzać matrycę w mikrodrgania, których efekt działania pokrywa się z tym, co uzyskalibyśmy przy obecności standardowego filtru antyaliasingowego, czyli lekkie rozmycie obrazu. Ruchoma matryca jest też wykorzystywana przez funkcję Astro Tracker- na podstawie danych GPS, matryca może minimalnie przesunąć się wraz z ruchem gwiazd na sferze niebieskiej, aby zarejestrować w trakcie dłuższej ekspozycji bardziej punktowy obraz gwiazd. Oczywiście tradycyjny system SR stabilizacji obrazu w korpusie K-3 jest i według producenta również działa lepiej.

Pentax K-3 lustrzanka

Nowy system autofokusa w Pentaksie K-3 nazywa się SAFOX 11 AF i opiera się na 27 czujnikach, z których 25 jest podwójnej precyzji. W specyfikacji systemu istotny jest także szeroki zakres działania od -3 do +18 EV, a to oznacza, że autofokus powinien ustawiać ostrość nawet przy bardzo słabym oświetleniu. Pomaga mu w tym innowacyjna funkcja Pentax Real-Time Scene Analysis System. To oparty na czujniku RGB składającym się z 86 000 pikseli, system pomiaru światła, ale zwiększa on także dokładność ustawiania ostrości i balansu bieli.  

Pentax K-3 to także wydajniejszy tryb seryjny. Może wykonywać zdjęcia z szybkością 8,3 kl./s - w serii rejestruje 22 pliki RAW- lub 60 zdjęć JPEG. 

Kolejna nowość w tej lustrzance podwójny slot na karty pamięci SD oraz 3,2-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,037 Mp. Przeprojektowano także wizjer, ma być dużo jaśniejszy i bardziej wygodny w użytkowaniu. Oferuje 100-procentowe pole widzenia i powiększenie 0,95x.

Pentax K-3 lustrzanka wodoodporny

W nowym Pentaksie dostępny jest także tryb filmowy. Wideo można nagrywać w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 px z szybkością 60i/30p, ale jest też dostępne nagrywanie w formacie wysokiej rozdzielczości 4K (3840 x 2160 px), choć z dużymi ograniczeniami (producent nie podaje szczegółów, ale wszystkiego dowiecie się na pewno z testu).

Pentax K-3 sam w sobie nie może komunikować się zdalnie z urządzeniami mobilnymi, jedynie poprzez specjalne karty pamięci Flu Card z funkcją Wi-Fi możliwe jest wyzwalanie migawki, czy przesyłanie zdjęć na smartfona.

Wszystkie te funkcje zamknięte są w wytrzymałej magnezowej obudowie. Konstrukcja zawiera 92 uszczelnienia, które mają chronić aparat przed wilgocią i pyłem.

Wraz z lustrzanką Pentax K-3, producent zaprezentował dedykowany pionowy uchwyt oraz uszczelniony obiektyw HD Pentax-DA 55-300 mm f/4-5,8 ED WR.

Pentax K-3 lustrzanka

Nie znamy jeszcze ceny, ale Pentax K-3 na pewno obejmie pozycję samca alfa w swoim systemie. Czy jednak jest w stanie konkurować z innymi lustrzankami na rynku? Czy jego nowe funkcje są aż tak innowacyjne i ciekawe, by złapać w macki systemu K nowych użytkowników? Do dzisiejszej nowości podchodzimy z dystansem i z ostateczną opinią na jego temat wstrzymujemy się do momentu, aż trafi do nas testowy model. Wtedy wszystko się wyjaśni!

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wolisz pojedyncze numery?
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl