ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Kodak wskrzesza Ektachrome Jan Wodziński

2017-01-06
6 komentarzy
102
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Kodak wskrzesza Ektachrome
Kultowy diapozytyw Kodaka, wycofany ze sprzedaży przed pięcioma laty, wraca na sklepowe półki

Historia znanego diapozytywu Kodak Ektachrome sięga wczesnych lat 40-tych ubiegłego wieku, kiedy stał się pierwszym tego typu materiałem światłoczułym, który umożliwiał stosunkowo łatwe wywoływanie. Zarówno z tego powodu jak i z faktu większej czułości stał się on ciekawą i często stosowaną alternatywą dla swojego kuzyna - Kodachrome'a.

W swojej ponad 70-letniej historii, Kodak Ektachrome używany był przez wszystkich fotografów - począwszy od amatorów a skończywszy na mistrzach publikujących swoje prace w National Geographic, wśród których cieszył się dużym uznaniem. Z biegiem czasu firma Kodak popadała w coraz większą ruinę, a sprzedaż materiałów światłoczułych regularnie spadała, przez co na przełomie 2012 i 2013 wstrzymano produkcję wszystkich formatów i czułości filmu Ektachrome.

Na tym jednak historia się nie kończy - coraz więcej osób zaczyna korzystać z tradycyjnych form fotografii, a w związku z tym firmy wyczuwają zysk. W związku z powyższym, w czwartym kwartale bieżącego roku na półki sklepowe powrócić ma kultowy diapozytyw, który przez lata był jednym z najlepszych materiałów tego typu na rynku. Firma Kodak Alaris, posiadająca licencję na wykorzystywanie marki Kodak wskrzesza film, przywracając go w dwóch formatach - małoobrazkowym 135 (w rolkach po 36 klatek) oraz filmowym Super 8.

Końcówka roku zapowiada się ciekawie - czy decyzja Kodak Alaris będzie impulsem dla innych producentów, aby nie zrezygnowali z tradycyjnych produktów? Miejmy taką nadzieję.

Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl