ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Inne

Najstarszy na świecie dalmierz Nikona sprzedany! Jan Wodziński

2016-11-22
7 komentarzy
129
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Najstarszy na świecie dalmierz Nikona sprzedany!
Ponad 380 tysięcy euro - za taką kwotę został zlicytowany najstarszy na świecie aparat japońskiego producenta, model Nikon One

Aparat, który został wystawiony na licytację w austriackim domu aukcyjnym WestLicht Photographica Auction jest pierwszym małoobrazkowym dalmierzem, który znalazł się w ofercie Nikona - wtedy znanego jeszcze jako Nippon Kogaku. Wystawiony model uważany jest za trzeci wyprodukowany przez firmę egzemplarz, który jest jednocześnie najstarszym na świecie aparatem firmy.

Najdroższy (i najstarszy) na świecie Nikon One o numerze seryjnym 60924 został wyprodukowany w kwietniu 1948 roku - co ciekawe, znajduje się na nim unikalny napis "Made in Occupied Japan" przypominający o powojennej okupacji Japonii przez wojska amerykańskie. Wraz z aparatem zlicytowano pasujący do niego, składany obiektyw stałoogniskowy Nikkor-H o ogniskowej 50 mm i światłosile wynoszącej f/2 - uważa się, że jest to 11 obiektyw tego typu, który został kiedykolwiek wyprodukowany.

Aparat, który pochodzi ze zbiorów znanego japońskiego kolekcjonera Teda Sato posiada oryginalną migawkę a także bardzo rzadki pasek z tamtej epoki. Kondycja sprzedanego Nikona One została oszacowana na B+ a jego cena wyjściowa na około 90 tysięcy euro - nie spodziewano się osiągnąć ceny wyższej niż 180 tysięcy. Okazało się, że kupujący jest w stanie zapłacić za aparat ogromną kwotę ponad 380 tysięcy euro - ponad półtora miliona złotych!

Jeżeli jesteście zainteresowani historią aparatów Nikon One, serdecznie zapraszamy Was tutaj.

Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl