ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Sigma sd Quattro i sd Quattro H - bezlusterkowce z matrycami Foveon Antoni Żółciak

2016-02-23
1 komentarzy
23
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Sigma sd Quattro i sd Quattro H - bezlusterkowce z matrycami Foveon
Sigma sd Quattro
Sigma na dobre wchodzi na rynek bezlusterkowców. Nowe korpusy Sigma sd Quattro i sd Quattro H oparte są na matrycach Foveon APS-C i APS-H

Sigma poinformowała o wprowadzeniu na rynek dwóch bezlusterkowców opartych na matrycach Foveon i lustrzankowym bagnecie Sigma SA - korpusy będą współpracować ze wszystkimi obiektywami z serii Art, Sport oraz Contemporary. Model Sigma sd Quattro został wyposażona w 39-megapikselową matrycę formatu APS-C (23,5 x 15,5 mm), a Sigma sd Quattro H dysponuje sensorem APS-H (26,6 x 17,9 mm, mnożnik 1,3x) o rozdzielczości 51 megapikseli.

Obydwa bezlusterkowce bazują na procesorze True III, stworzonym i zaprogramowanym właśnie pod kątem matryc Foveon. Tego rodzaju sensor składa się z trzech warstw światłoczułych nałożonych na siebie i odpowiedzialnych za detekcję innego koloru: niebieskiego, zielonego i czerwonego. Dzięki temu zbędne staje się interpolowanie kolorów - tak, jak w przypadku czujników CMOS z filtrem Bayera. Takie rozwiązanie gwarantuje zapisywanie kompletu informacji o barwie, może też oferować bardziej ostry obraz i szerszą rozpiętość tonalną. Minusem takiego rozwiązania jest natomiast większy szum na wysokich czułościach ISO. Tutaj jednak pomóc ma stosowany po raz pierwszy tryb SFD (Super-Fine Detail). Jego aktywacja dodatkowo wzmocni ostrość obrazu i zniweluje ewentualne zakłócenia elektroniczne. Aparaty oferują pracę w zakresie czułości ISO 100-6400.

Sigma postarała się też o obecność hybrydowego autofokusa (detekcja fazy z detekcją kontrastu), wykorzystującego 9 punktów ostrości i pracującego w zakresie od -1 do 18 EV (dla ISO 100 i przysłony f/1,4).


Wizualnie, sd Quattro H różni się od drugiego aparatu Sigmy jedynie literką "H" dodaną na frontowym panelu
Wizualnie, sd Quattro H różni się od drugiego aparatu Sigmy jedynie literką "H" dodaną na frontowym panelu

Kadrowanie w sd Quatrro odbywa się przy pomocy wizjera elektronicznego o rozdzielczości 2,3 Mp i 100-procentowym pokryciu kadru. Producent podkreśla, że w EVF zobaczymy nie tylko podgląd na żywo, ale również informacje o ekspozycji. Podobnie działa zresztą 3-calowy ekran LCD TFT, którego czytelność w świetle słonecznym podkreślać mają liczne warstwy antyrefleksyjne.

Korpusy mierzące 147 x 95,1 x 90,8 mm i o wadze 625 g, wykonano ze stopu magnezu i uszczelniono. W obudowie znajdziemy m.in. złącze Micro USB 3.0, gniazdo HDMI oraz litowo-jonowy akumulator BP-61.

Razem z aparatami, do sprzedaży trafią również akcesoria, takie jak pionowy uchwyt PG-41 czy lampa błyskowa EF-630.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl