ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Iris360 - konsumencki aparat do panoram zgodnych z Google Maps Antoni Żółciak

2015-06-12
1 komentarzy
13
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Iris360 - konsumencki aparat do panoram zgodnych z Google Maps
Chcesz łatwo publikować panoramiczne zdjęcia w Google Maps i Street View? Iris360 może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem

Iris360 to aparat panoramiczny, zdalnie obsługiwany za pomocą smartfonu lub tabletu, umożliwiający rejestrowanie 360-stopniowych zdjęć panoramicznych w wysokiej rozdzielczości. Jak deklaruje producent, obsługa sprzętu jest całkowicie łopatologiczna - wystarczy bowiem wcisnąć jeden przycisk, a odpowiednie rezultaty zauważymy już po dwóch minutach. Tyle bowiem Iris360 potrzebuje na zarejestrowanie kadrów w rozdzielczości 8K (7680×4320 pikseli). Obrazy zapisywane są od razu jako HDR-y (a więc z rozszerzonym zakresem tonalnym) i automatycznie składane. Co ciekawe, aparat rejestruje ok. 360 megabajtów danych na jedną, zmontowaną już fotografię, natomiast dzięki wbudowanym algorytmom kompresji jest w stanie eksportować plik 10-megabajtowy.

Fotografie generowane są przez cztery 10-megapikselowe matryce, zamknięte w niewielkim (115 x 115 x 157 mm) korpusie o wadze 1,4 kilograma. Całość połączono z obiektywami o stałej przysłonie i stałym ustawieniu ostrości (tzw. fixed focus). Zaimplementowano także moduły GPS, akcelerometr i kompas, a także zintegrowaną kartę sieciową (Wi-Fi 802.11n), pozwalającej na nawiązanie połączenia z urządzeniami mobilnymi.

Jak deklaruje producent, Iris360 dysponuje też dość pojemnym, litowo-jonowym akumulatorem. Ogniwa o pojemności 6500 mAh mają wystarczyć na uchwycenie przeszło 400 klatek, co z kolei przekłada się na ok. sześć godzin ciągłej pracy. Urządzenie zostało ponadto uszczelnione zgodnie z normami IP54 - niestraszne będą mu więc zachlapania i kurz.

Iris360, poza byciem ciekawostką technologiczną, ma w sobie również spory potencjał komercyjny. Aparat może zostać wykorzystany jako rozszerzenie usług fotografa; warto natomiast podkreślić, że z obsługą urządzenia poradzą sobie również osoby niemające wcześniej do czynienia z podobnym sprzętem.

Iris360 jest obecnie dostępny w przedsprzedaży na stronie producenta. Inwestujac 1999 dolarów otrzymujemy gwarancję dostarczenia sprzętu w sierpniu 2015 roku.

Przykładowe panoramy znajdziecie tutaj i tu.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl