ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Portret z charakterem w świetle naturalnym

2019-05-07
0 komentarzy
14
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Portret z charakterem w świetle naturalnym
Chris Bailey wyjaśnia, jak zrobił ten efektowny portret aktora jedynie przy użyciu najprostszych narzędzi

Chris Bailey jest zawodowym fotografem specjalizującym się w wykonywaniu portretów, zdjęć okolicznościowych i ilustracyjnych, a jego klientami są m.in. Longleat, „Vouge” i Getty Images. Ten portret Alana Harrisa wykonał podczas targów Frome Comic Con. „Alan zagrał cieszącego się złą sławą łowcę nagród o imieniu Bossk w Imperium kontratakuje oraz wystąpił w kilku innych częściach sagi Gwiezdne Wojny” – mówi Chris. „Mając to na uwadze, chciałem spróbować uchwycić wizerunek Alana jak najlepiej oddający jego osobowość”. „Mogłem poprosić go, aby się uśmiechnął, ale to nie był ten rodzaj nastroju, jaki chciałem przedstawić – Alan ma też duże oczy, które mógłbym stracić, gdyby przyjął nienaturalny wyraz twarzy. Kiedy niektórzy ludzie się śmieją lub uśmiechają, ich oczy stają się dużo mniejsze”.

Wybór obiektywu

To zdjęcie zostało zarejestrowane Canonem 6D z obiektywem Sigma 85 mm f/1,4 Art. Parametry naświetlania były następujące: 1/200 s, f/4, ISO 800. Podniesienie czułości matrycy do ISO 800 oznaczało, że fotograf może użyć krótszego czasu otwarcia migawki i robić zdjęcia z ręki.

Oświetlenie

Chris poprosił Alana, aby stanął w drzwiach. „Zaletą zastosowania tej metody „substraktywnego oświetlania” jest to, że światło kluczowe (w tym przypadku jego źródłem było słońce) jest mniej kierunkowe niż w sytuacji, gdyby model stał zupełnie na zewnątrz. Pozwoliło mu to również uzyskać znacznie bardziej miękkie światło, ale i zachować jednocześnie głębokie cienie na twarzy. Prosił Alana, by przesuwał się tam i z powrotem, aż do momentu, kiedy był zadowolony z charakteru oświetlenia”.

Blenda

Kiedy Chris był już zadowolony z pozy Alana, poprosił go, by przytrzymał poza kadrem okrągłą srebrną blendę o średnicy 30 cm, od której odbite światło pozwoliło mu rozjaśnić cienie pod brodą i oczami modela. „Użycie blendy to także świetny sposób na to, aby oczy wyglądały na większe” – mówi Chris. „Jeśli umieścisz dwie blendy, jedną na górze, a drugą poniżej głowy fotografowanej osoby, to stworzysz złudzenie, że oczy są jeszcze większe!”.

Wyraz twarzy

„Oczy są zwierciadłem duszy i dla mnie, jako fotografa portretowego, są wyjątkowo ważne” – mówi Chris. „Sposób, w jaki światło odbija się w oczach, może wywołać złudzenie emocji i całkowicie zmienić to, jak postrzegamy daną osobę. Poprosiłem więc Alana, aby przechylił lekko głowę na jedną stronę i spojrzał przenikliwie w stronę obiektywu, dzięki czemu oglądający mogą nawiązać z nim kontakt wzrokowy”.

Więcej zdjęć Chrisa Bailey'a znajdziecie na stronie www.flickr.com/photos/chrisbaileyphotography09

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl