ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Wyjedź na weekend w poszukiwaniu fotograficznych inspiracji

2019-02-14
0 komentarzy
0
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wyjedź na weekend w poszukiwaniu fotograficznych inspiracji
Ben Brain zachęca do weekendowych wypraw fotograficznych i podpowiada jak się do nich przygotować

Fotografia podróżnicza jest dość trudna do zdefiniowania. Jeśli o mnie chodzi, to jej istotą jest uchwycenie esencji doświadczenia jakiegoś miejsca, które nie jest moim domem. Może znajdować się ono gdziekolwiek – w sąsiedztwie miasta, w którym mieszkam, albo na końcu świata. W przypadku wielu osób doświadczenie związane ze zmianą otoczenia, w jakim zazwyczaj robią zdjęcia, może ożywić ich zmysł widzenia i być owocne pod względem fotograficznym. Tak właśnie dzieje się często w moim przypadku i dlatego tak cieszę się z możliwości podróżowania.

Czy jest lepszy sposób na spędzenie długiego weekendu niż wypad do innego miasta tanimi liniami lotniczymi? Tak właśnie zrobiłem i wybrałem się z krótką wizytą do zachwycającego katalońskiego miasta – słynnej Barcelony leżącej w Hiszpanii. Bogactwo barwnych ludzkich typów, niesamowita architektura, żywe kolory i wspaniała kulturalna atmosfera sprawiają, że miasto to idealnie się nadaje na parodniową twórczą sesję fotograficzną. Doświadczenia związane z jakimś miejscem w przypadku każdej osoby są zupełnie inne. Ja chciałem się skupić na tym, czego sam doświadczyłem. Oczywiście musiałem też obowiązkowo zrobić zdjęcia wspaniałych budowli Gaudiego, ale zdecydowanie to te mniej oczywiste obrazy oddają moje prawdziwe wrażenia: oślepiający blask czerwonych bugenwilli, ryby na targu, promienie słońca przedzierające się przez liście aloesu przypominającego stwora z innego świata, pofalowana mozaika na dnie basenu i mądre, przenikliwe spojrzenie starca.

Podoba mi się sposób, w jaki obrazy te wzajemnie na siebie oddziałują w moim kolażu. Wzmacniają się nawzajem i tworzą obraz mojego doświadczenia, ukazując razem więcej niż oglądane pojedynczo.

Jak przygotować się do weekendowej wyprawy i o czym pamiętać?

Język
Fotografowanie z bliska
obcych Ci osób nie jest
łatwe, chyba że jesteś
niezwykle pewny siebie.
Może to jednak znacząco
poprawić jakość Twoich
zdjęć. Tak więc, gdy już
odważysz się spróbować,
zapytaj w lokalnym języku,
czy możesz zrobić
zdjęcie. Z dużym prawdopodobieństwem
otrzymasz
na to zgodę.
Język Fotografowanie z bliska obcych Ci osób nie jest łatwe, chyba że jesteś niezwykle pewny siebie. Może to jednak znacząco poprawić jakość Twoich zdjęć. Tak więc, gdy już odważysz się spróbować, zapytaj w lokalnym języku, czy możesz zrobić zdjęcie. Z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz na to zgodę.
1
Język
Fotografowanie z bliska obcych Ci osób nie jest łatwe, chyba że jesteś niezwykle pewny siebie. Może to jednak znacząco poprawić jakość Twoich zdjęć. Tak więc, gdy już odważysz się spróbować, zapytaj w lokalnym języku, czy możesz zrobić zdjęcie. Z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz na to zgodę.
Zrób rozpoznanie
Mapy i aplikacje na smartfony naprawdę mogą
pomóc w poruszaniu się po mieście. Staraj się nie
wystawać samotny jak palec i zagubiony na rogu
ulicy, bo staniesz się łatwym celem dla złodziei.
Najlepiej jest mieć przy sobie niewielką drukowaną
mapę, którą można łatwo włożyć i wyjąć z tylnej
kieszeni. Większość hoteli i punktów informacji
turystycznej oferuje takie materiały bezpłatnie.
Zrób rozpoznanie Mapy i aplikacje na smartfony naprawdę mogą pomóc w poruszaniu się po mieście. Staraj się nie wystawać samotny jak palec i zagubiony na rogu ulicy, bo staniesz się łatwym celem dla złodziei. Najlepiej jest mieć przy sobie niewielką drukowaną mapę, którą można łatwo włożyć i wyjąć z tylnej kieszeni. Większość hoteli i punktów informacji turystycznej oferuje takie materiały bezpłatnie.
2
Zrób rozpoznanie
Mapy i aplikacje na smartfony naprawdę mogą pomóc w poruszaniu się po mieście. Staraj się nie wystawać samotny jak palec i zagubiony na rogu ulicy, bo staniesz się łatwym celem dla złodziei. Najlepiej jest mieć przy sobie niewielką drukowaną mapę, którą można łatwo włożyć i wyjąć z tylnej kieszeni. Większość hoteli i punktów informacji turystycznej oferuje takie materiały bezpłatnie.
Poszukuj inspiracji
Przed podróżą warto zajrzeć do
Internetu w poszukiwaniu inspiracji
i pomysłów na zdjęcia.
Zawsze lubię też patrzeć na
sprzedawane na miejscu pocztówki.
Jednak nic nie może się
równać z samodzielnym odkrywaniem
miasta, zejdź zatem
z utartego szlaku i poszukaj czegoś
innego niż klasyczne pocztówkowe
widoki czy ujęcia, które
już widziałeś na zdjęciach innych
fotografów. Znajdź coś, co odda
Twoje wrażenia z wizyty w tym
mieście. Niezależnie od tego,
czy chodzi o jedzenie i kolory, czy
architekturę i charakterystycznych
ludzi, spróbuj uchwycić esencję
własnego doświadczenia.
Poszukuj inspiracji Przed podróżą warto zajrzeć do Internetu w poszukiwaniu inspiracji i pomysłów na zdjęcia. Zawsze lubię też patrzeć na sprzedawane na miejscu pocztówki. Jednak nic nie może się równać z samodzielnym odkrywaniem miasta, zejdź zatem z utartego szlaku i poszukaj czegoś innego niż klasyczne pocztówkowe widoki czy ujęcia, które już widziałeś na zdjęciach innych fotografów. Znajdź coś, co odda Twoje wrażenia z wizyty w tym mieście. Niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie i kolory, czy architekturę i charakterystycznych ludzi, spróbuj uchwycić esencję własnego doświadczenia.
3
Poszukuj inspiracji
Przed podróżą warto zajrzeć do Internetu w poszukiwaniu inspiracji i pomysłów na zdjęcia. Zawsze lubię też patrzeć na sprzedawane na miejscu pocztówki. Jednak nic nie może się równać z samodzielnym odkrywaniem miasta, zejdź zatem z utartego szlaku i poszukaj czegoś innego niż klasyczne pocztówkowe widoki czy ujęcia, które już widziałeś na zdjęciach innych fotografów. Znajdź coś, co odda Twoje wrażenia z wizyty w tym mieście. Niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie i kolory, czy architekturę i charakterystycznych ludzi, spróbuj uchwycić esencję własnego doświadczenia.
Podróżuj z niewielkim bagażem
Chodzenie po ulicach w trakcie krótkiego, weekendowego
wypadu do innego miasta może być czasami bardzo
męczące. Nawet jeśli na początku dnia Twój zestaw
sprzętu wydaje się całkiem lekki, to szybko zacznie Ci
ciążyć. Ja miałem przy sobie Nikona D850 z obiektywami
20–35 mm f/2,8 i 50 mm f/1,4. Nigdy nie żałowałem,
że nie zabrałem ze sobą więcej szkieł. Twoje nogi potrafi ą
świetnie zastąpić ciężkiego zooma. Odpiąłem od korpusu
pasek identyfikujący model aparatu i zakleiłem widniejące
na jego korpusie logo producenta czarną taśmą izolacyjną,
aby mój drogi zestaw nie kusił złodziei.
Podróżuj z niewielkim bagażem Chodzenie po ulicach w trakcie krótkiego, weekendowego wypadu do innego miasta może być czasami bardzo męczące. Nawet jeśli na początku dnia Twój zestaw sprzętu wydaje się całkiem lekki, to szybko zacznie Ci ciążyć. Ja miałem przy sobie Nikona D850 z obiektywami 20–35 mm f/2,8 i 50 mm f/1,4. Nigdy nie żałowałem, że nie zabrałem ze sobą więcej szkieł. Twoje nogi potrafi ą świetnie zastąpić ciężkiego zooma. Odpiąłem od korpusu pasek identyfikujący model aparatu i zakleiłem widniejące na jego korpusie logo producenta czarną taśmą izolacyjną, aby mój drogi zestaw nie kusił złodziei.
4
Podróżuj z niewielkim bagażem
Chodzenie po ulicach w trakcie krótkiego, weekendowego wypadu do innego miasta może być czasami bardzo męczące. Nawet jeśli na początku dnia Twój zestaw sprzętu wydaje się całkiem lekki, to szybko zacznie Ci ciążyć. Ja miałem przy sobie Nikona D850 z obiektywami 20–35 mm f/2,8 i 50 mm f/1,4. Nigdy nie żałowałem, że nie zabrałem ze sobą więcej szkieł. Twoje nogi potrafi ą świetnie zastąpić ciężkiego zooma. Odpiąłem od korpusu pasek identyfikujący model aparatu i zakleiłem widniejące na jego korpusie logo producenta czarną taśmą izolacyjną, aby mój drogi zestaw nie kusił złodziei.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl