ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Historia zdjęcia

Mistrz połowów w obiektywie Alana McFadyena

2016-07-19
15 komentarzy
2
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Mistrz połowów w obiektywie Alana McFadyena
Tym zdjęciem nurkującego zimorodka Alan McFadyen udowodnił, że determinacja i wytrwałość popłacają

Jak bardzo jesteś w stanie się zaangażować, aby uchwycić wspaniałe zdjęcie? Niewiele osób potrafi tak wytrwale dążyć do celu, jak Alan McFadyen, który spędził 4200 godzin i wykonał 720 000 ujęć, aby w idealnym momencie uchwycić zimorodka nurkującego do wody. "Zrobiłem to zdjęcie nad Tarff Water, przy ujściu rzeki Dee w Galloway w Szkocji" - wyjaśnia Alan. "40 lat temu odwiedzałem to miejsce z moim dziadkiem i tam właśnie zobaczyłem po raz pierwszy zimorodka. Od tamtej pory stale wracałem w to miejsce".

O poranku pod koniec października Alan długo czaił się w kryjówce, stojąc po piersi w wodzie i bacznie obserwując zimorodka krążącego nad taflą w poszukiwaniu pożywienia. "Wykorzystałem Nikona D4 z obiektywem Nikkor 70–200 mm z ustawioną maksymalną długością ogniskowej. Parametry ekspozycji były następujące: czas naświetlania 1/5000 s, przysłona f/5 i czułość ISO 1250. Użyłem także zdalnego wyzwalacza Yongnuo, ustawiając wcześniej ostrość w miejscu, w którym spodziewałem się, że ptak może zanurkować".

Dzięki wybranym ustawieniom udało mu się uzyskać ostrą sylwetkę zimorodka i zarazem ładnie rozmyć tło. Liście drzew rosnących przy brzegu nadały tłu złotobrązowy odcień. Alan nie miał jednak zbyt wiele czasu: nadchodziły wietrzne dni, które wkrótce pozbawiły drzewa liści. Ostatnim elementem układanki jest niemal idealnie symetryczne odbicie ptaka w tafli wody. Krótki czas naświetlania pomógł uchwycić ulotny moment z niezbędną precyzją.

Alan, choć był niezwykle wytrwały, postanowił pomóc sobie i zimorodkom, budując dla nich sztuczne gniazda. "Ptaki wybierają na swoje siedliska rejony pływowe, więc ich gniazda są co roku zalewane. Przynosiłem im również dodatkowe pożywienie. Niektórzy mogą uznać tego typu interwencję za nieetyczną, jednak osobiście uważam, że zimorodek jest niesamowitym ptakiem i potrzebuje odrobiny wsparcia". Zdjęcie ostatecznie wzbudziło sensację i zebrało wiele wyróżnień na całym świecie. "Mam zamiar nadal fotografować zimorodki" - mówi Alan. "Wspaniale byłoby uchwycić pełne odbicie ptaka lub sfotografować go od strony brzucha".

Więcej zdjęć Alana McFadyena można obejrzeć na stronie: www.photographyhides.co.uk

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl